ciekawe dyskusje znalezione na Forum Gazeta.pl, wyjątkowe blogi z Blox.pl i zdjęcia z FotoForum Gazeta.pl
Blog > Komentarze do wpisu
ABC migreny

Przydatne wątki:
Nasze migrenowe objawy
Najdurniejszy tekst, jaki usłyszeliście

Czynniki wywołujące napady migrenowe

Czynniki wywołujące napady migrenowe nazywają się: wywoływacze, bodźce, triggers. Migrena jest chorobą neurologiczną o wielu objawach, z których tylko jednym jest ból głowy. Są migreny w których głowa w ogóle nie boli. Co jest dokładnie przyczyną migreny, tego jeszcze nikt nie wie, aczkolwiek jest kilka teorii o jej pochodzeniu. Natomiast dość dobrze są znane czynniki mogące wywoływać napady migreny, potoczne zwane "bodźcami", "wywoływaczami" lub z angielska trigger liczba mnoga triggers. Należy pamiętać, że choć lista wywoływaczy jest długa, reakcja na nie jest indywidualna, nie każdy reaguje na te same wywoływacze lub nie w takim samym stopniu.

Może być tak ze czasem reakcja na wywoływacz nastąpi dopiero po pewnej ilości bodźca, np. jeden pomidor może nie szkodzić, ale już półtora - tak. Może też być tak że reakcja na wywoływacze następuje dopiero po ich kumulacji, tzn., np. po zjedzeniu pomidora w czasie spadającego lub wzrastającego ciśnienia, lub wypicia w tym samym dniu napoju czekoladowego, i tym podobne kombinacje. Reakcja może nastąpić natychmiast lub dopiero po 24- 48 godzinach od wystąpienia wywoływacza, co znacznie utrudnia "wyłapanie" bodźca, ale jest możliwe przy uważnej obserwacji i prowadzeniu "pamiętnika” migrenika" przez min dwa - trzy miesiące. – Przypominam, że nie każdy reaguje na różne bodźce i nie w takim samym stopniu.

Do bodźców mogących wywołać atak (napad) migreny zalicza się:
 • produkty żywnościowe i wszelkie dodatki
 • zapachy
 • światło
 • dźwięk
 • hormony
 • emocje
 • zmiany pogody
 • wysokości
 • sen
 • opuszczanie posiłków, głód
 • stres i okres relaksacji po stresie
 • nadmierny wysiłek fizyczny
 • niektóre lekarstwa
 • seks

Pokarmy
Do produktów pokarmowych zaliczamy zarówno napoje jak i "solidne" jedzenie, przyprawy. Najczęściej spotyka się reakcje na: czekoladę, kakao, kofeinę, alkohol, owoce cytrusowe, przejrzałe owoce, truskawki, arbuzy i w ogóle melony, czerwone śliwki, wszelkie fasole z wyjątkiem szparagowej, surowy czosnek, surowa cebule, awokado, kiszonki - kapusta kiszona, ogórki kiszone, marynaty - śledzie, świeżo pieczone wyroby drożdżowe, maślanki, kwaśne śmietany, jogurty, żółte sery, sery pleśniowe, sery topione, wszelkie preparowane marynowane, przyprawiane mięsa, kurze wątróbki, wyroby wędliniarskie zawierające dużo soli, przypraw, wszelkie mięsa i wędliny konserwowane, zupy zawierające glutaminian sodu, orzechy, wszelkie produkty zawierające tyramine, nitrity i nitraty, sulfity i sulfaty, sztuczne słodziki a zwłaszcza aspartam, soja i sosy sojowe, gazowane napoje zawierające kofeinę i/lub inne składniki mogące wywoływać napady migrenowe, podobnie ze słodyczami - cukierki mogą zawierać migrenogenne barwniki np. kolor czerwony, żółty, mogą zawierać kakao, czekoladę itp., tudzież wszelkie ciasta i ciasteczka, niektóre przyprawy np. kminek, lub dodatki jak keczup, itp.

Zapachy
Wszelkie zapachy, ładne czy brzydkie, „naturalne” czy „sztuczne” mogą wywoływać napady migreny. Przykładem mogą być perfumy, proszki do prania, odświeżacze do powietrza, świeczki pachnące, zioła, przyprawy, papierosy, spaliny, nowy dywan, zapach z nowej lodówki, - cokolwiek.

Światło
Słonce lub inne źródło światła zwłaszcza ostre, rażące, światło z telewizora, komputera, mrugające światło np. podczas jazdy samochodem, światła, neonówki, itp., mocne wzory np. zygzaki, wzory geometryczne, rażące kolory.

Dźwięk
Każdy dźwięk, który jest dla nas męczący czy nieprzyjemny.

Hormony
Trzy razy tyle kobiet, co mężczyzn cierpi na migrenę z powodu hormonów. Nie jest dokładnie wiadomo, jaki związek maja hormony z migrena, ale wiadomo ze np. wzrost i spadek hormonów w czasie miesiączki, owulacji, ciąży, menopauzy jest powodem napadów migreny. Tabletki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza również mogą wzmagać migreny.

Emocje
Najczęściej płacz, zdenerwowanie, złość rzadziej radość czy wzruszenie.

Zmiany pogody
Spadek lub wzrost ciśnienia, burze, wichury, wysokie temperatury, wysoka wilgotność powietrza, zmiany sezonu.

Wysokość
Lot samolotem, wysokości górskie.

Sen
Wysypianie się, niedosypianie, zmiana godzin i/lub długości snu, nieregularne godziny snu, drzemki.

Opuszczanie posiłków, głód

Stres i okres relaksacji po stresie
Ostatnio uważa się ze stres, nie tyle sam wywołuje napady migreny, co nas osłabia i przez to sprzyja innym wywoływaczom. Okazuje się tez, że więcej chorych dostaje napadu migreny w okresie relaksu po stresie niż w czasie samego stresu.

Nadmierny wysiłek fizyczny
Mogą być ćwiczenia, praca fizyczna, dźwigniecie czegoś lub zwykle wchodzenie po schodach.

Niektóre lekarstwa
Nitrogliceryna, histamina, niektóre leki obniżające ciśnienie, niektóre diuretyki, niektóre leki p/astmie i inne.

Seks
Niestety istnieje pewien odsetek osób, które dostają napadu migreny od seksu, przeważnie od orgazmu.

Inne
Urazy w głowę, zmęczenie, niektóre choroby np. anemia, wrzody żołądka i/lub obecność Helicobactera Pylori, bezdech senny, zła postawa kręgosłupa, odwodnienie, i inne.

Aby nauczyć się, co u nas wywołuje migreny, a co nie, koniecznie należy zaprowadzić szczegółowy pamiętnik, najlepiej spory notatnik podzielony na kolumny, w którym zapisujemy codziennie datę, czy i kiedy bolała nas głowa, jak długo, co wzięliśmy, czy pomogło czy nie, no i oczywiście, co jedliśmy i piliśmy przez cały dzień (zapisujemy każdą rzecz, nawet taką jak guma do żucia) oraz wszelki inny możliwy wywoływacz, jeśli takowy wystąpił. Prowadzenie pamiętnika jest ciężką pracą, ale niezwykle ważną w zapobieganiu napadom migreny.

Wielu wywoływaczy można unikać - np. pokarmów, które nam nie służą, zmiany proszku do prania na inny, zaprzestanie wysypiania się, zmiana oświetlenia na mniej jaskrawe itp. Niektórych jak np. pogoda, hormony, niestety, unikać się nie da. Ale jeśli zorientujemy się ze np. często dopada nas migrena w czasie owulacji, to możemy nie planować nic w tym czasie, np. nie umawiać się ze znajomymi.

opracowała
venus22
środa, 28 listopada 2007, forum

Polecane wpisy

 • ABC migreny - Fazy migreny

  Migrena jest wciaz nie do konca poznana, z niewyjasniona jak dotad przyczyna samoistna neurologiczna choroba/zaburzeniem. (tylko ok 10% migren ma przyczyne w in

 • Forum Zaburzenia słuchu i mowy

  Forum rodziców dzieci z wadą słuchu - wymiana doświadczeń; rozwój mowy - czy możliwy? Informacje na temat wad słuchu Wczesne wykrywanie i rehabilitacja wad sł

 • Samodzielna mama

  Tu nie będziesz sama. Możesz porozmawiać z innymi dziewczynami wpodobnej sytuacji, poradzić się ich, wyżalić, wymienić doświadczenia, atakże pomóc innym. Koszty